Jak vyřešit „mrtvé zóny“ WiFi? Přečtěte si, jak jednoduše zesílíte domácí WiFi signál

14.03.2023

Máte rodinný dům nebo větší byt a nemáte dostatečný WiFi signál všude, kde potřebujete? Přejdete do vzdálenější místnosti od routeru a už Vám padá videokonference nebo se sekají videa na YouTube, o signálu na zahradě ani nemluvě? Přečtěte si článek, abyste zjistili, jestli problém nezpůsobují mrtvé zóny WiFi a jak je jednoduše odstranit.

Co jsou mrtvé zóny WiFi?

Mrtvé zóny jsou jednoduše ty oblasti vašeho domova, kde je slabý signál WiFi. V praxi se to projevuje například tak, že se Vám v těchto místech sekají videokonference, pomalu se načítají maily, anebo dokonce zařízení hlásí nedostupný Internet. To se může stát ve vícepatrovém domě, nebo ve starším domě se silnými stěnami, které mohou omezovat sílu WiFi. Kvalitu signálu ovlivňují také WiFi sítě sousedů, což bývá častý problém v husté zástavbě. Také router může být zastaralý a nevýkonný. Domácí WiFi router zkrátka nedosáhne vždy všude, kde je potřeba. Sílu jeho signálu také ovlivňuje, pokud jej umístíte někam za pracovní stůl nebo do skříňky apod.

Mohou za problém opravdu mrtvé zóny?

Jako první krok je určitě vhodné, abyste otestovali rychlost Internetu od vašeho poskytovatele. Je to jednoduché, rychlé a vyloučíte tím, že problém není u vás. K této problematice jsme napsali článek "Měření rychlosti internetu, nástroje, jednotlivé parametry", který se testováním zabývá. Pokud již samotný test rychlosti prokazuje, že nemáte takovou rychlost internetu, jakou jste si mysleli, obraťte se na svého poskytovatele internetových služeb. Pokud test prokáže, že je rychlost internetu od poskytovatele v pořádku, ale stále máte potíže při bezdrátovém surfování, pak vše nasvědčuje, že je problém u Vás.

Následuje tedy, abyste zvážili, jestli Váš router není již zastaralý, pokud máte jednopásmový (2,4GHz, obvykle nejvýše dvě antény), pak je určitě vhodné zainvestovat do dvoupásmového routeru s druhou frekvencí 5GHz (čtyři antény), která je především v husté zástavbě mnohem méně zarušena. Naši aktuální nabídku routerů najdete v ceníku, případně nám napište ohledně aktuálních zásob. Nový Wi-Fi router může pomoci s maximalizací dostupné rychlosti internetu ve vaší domácnosti. A ještě jednou připomínáme, router neschovávejte za nebo pod něco, aby nebyl vidět, ubíráte si tím na výkonu WiFi.

Router máte nový, ale stejně nemáte signál, kde je potřeba?

Ideálním řešením v rámci větších objektů by samozřejmě bylo, abyste měli do každé místnosti natažený kabel, počítač byste připojili přímo do zásuvky a bylo by po problému. To ale bohužel není levné řešení, navíc to neřeší připojení zařízení s bezdrátovým přenosem, tedy mobilní telefony a tablety, nebo třeba WiFi kamery a zařízení pro chytrou domácnost.

Síla bezdrátové sítě závisí na velikosti vašeho domu, proto v případě většího pokrývaného území, kdy jediný router nedosahuje všude, kam chcete, případně jen slabě, použít více přístupových bodů. Tím dosáhnete trvale silného pokrytí pro všechna připojená zařízení v celém objektu.

Jak vyřešit "mrtvé zóny" WiFi signálu?

Naštěstí není třeba pořizovat další nákladný a na nastavení složitější router, ale stačí cenově dostupný repeater. Ten se nastavuje velmi jednoduše přes mobilní aplikaci a stačí mu jen volná elektrická zásuvka. Repeater neumisťujte až do místa, kde již není WiFi signál – umístěte ho někam mezi hlavní směrovač a mrtvý bod. To bývá častou chybou, kdy uživatel repeater umístí do místa, kde potřebuje signál, ale repeater, aby jej úspěšně zesiloval, tak jej také musí v dostatečné síle přijímat. Tedy takzvaně napůl cesty. Abyste měli nalezení vhodného umístění jednodušší, repeater má na sobě led indikátor, který Vám ukazuje, jak silný signál WiFi přijímá. Pokud zesílený signál stále není dostatečný, zkuste repeater přemístít do jiné místnosti nebo ve stejné místnosti, ale blíže k hlavnímu routeru.

Repeater TP-Link pro jednoduché rozšíření WiFi signálu
Repeater TP-Link pro jednoduché rozšíření WiFi signálu

Aktuální nabídka repeaterů TP-Link

WiFi Repeater není nic jiného, než opakovač, zesilovač signálu. Zesílený signál může být dvoupásmový a to i v případě, že hlavní router je jen jednopásmový, což je velká výhoda. Dražší repeatery mají i Ethernet port pro připojení zařízení bez WiFi, tedy které nepodporuje bezdrátové připojení.

TL-WA854RE Univerzální bezdrátový extender 300 Mbit/s

  • Zesiluje bezdrátový signál a prodlužuje jeho dosah na dříve nedostupná místa.
  • Miniaturní velikost a nástěnná konstrukce umožňuje snadnou instalaci.
  • Snadné rozšíření pokrytí bezdrátovým signálem po stisknutí tlačítka Range Extender (Opakovač signálu).
  • S aplikace Tether můžete extender ovládat jakýmkoliv mobilním zařízením.
  • Funkce LED Control zahrnuje i Noční režim pro klidný a ničím nerušený spánek.

RE300 AC1200 Wi-Fi Mesh Extender

  • Rozšiřuje duální Wi-Fi pásmo v celém domě, aby se odstranily mrtvé zóny.
  • Podporuje technologii TP-Link OneMesh™ pro bezproblémové pokrytí celého domova.
  • Pro stabilnější bezdrátový provoz funguje v pásmu 2,4 GHz (300 Mb/s) a 5 GHz (867 Mb/s).
  • Inteligentní signální světlo pomáhá najít nejlepší umístění pro optimální pokrytí Wi-Fi, a to zobrazením síly signálu.
  • Stisknutím tlačítka WPS můžete snadno nastavit síť Mesh, kterou můžete jednotně spravovat z aplikace Tether nebo Web UI.
  • Spolupracuje s libovolným Wi-Fi routerem nebo bezdrátovým přístupovým bodem.
Dvoupásmový repeater RE300 AC1200
Dvoupásmový repeater RE300 AC1200


Zdroj: Connectivity.cz, https://blog.google/products/google-nest/help-me-out-how-to-fix-wi-fi-dead-zone/

Klíčové pojmy: Tipy, WiFi mrtvé zóny, Internet VDSL, Optický Internet,, Repeater, Opakovač signálu, Zesilovač WiFi, Jak vyřešit "mrtvé zóny" WiFi? Přečtěte si, jak si zesílit WiFi signál, připojení zařízení pro chytrou domácnost, RE300 AC1200 Wi-Fi Mesh Extender, TL-WA854RE Univerzální bezdrátový extender 300 Mbit/s

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky